Jak vrtavec průsvitný vypadá?
Vrtavec průsvitný je malý brouk z čeledi vrtavcovití (Oculidae). Dospělci mají velikost 2-3 mm a jejich zbarvení se pohybuje od hnědé přes fialovou až po černou. Nejsou schopni létat. Svým vzhledem mohou připomínat pavouky, avšak ve skutečnosti jsou malí brouci. Jejich životnost dosahuje přibližně jednoho roku. Larvy vrtavce průsvitného měří přibližně 3-4 mm a mají žluté až žlutohnědé zbarvení. Když je najdeme, bývají stočené do klubíčka.
Kde se vyskytuje?
Tito tvorové nesnášejí světlo a upřednostňují tmavá, chladná a vlhká místa. Na osvětlených místech bývají aktivní v noci. Mohou prosperovat ve sklepech, skladovacích kůlnách a dalších místech, kde mohou uskladněné věci zvlhnout a plesnivět. Vajíčka ukládají do plesnivého nebo rozkládajícího se materiálu nebo do jeho blízkosti. Vyskytovat se mohou i v ptačích hnízdech na budovách. Když populace brouků vzroste, migrují do budovy.
Čím se živí?
Vrtavec průsvitný se živí širokou škálou potravy, ať už rostlinnou či živočišnou. Mezi jeho oblíbené potraviny patří mouka, semena, káva, sušené ovoce, ořechy, čerstvé ovoce, maso, vlna, či peří. Mohou napadat i exponáty v muzeích, knihy nebo textilie. Larvy se živí také trusem a dokonce i mrtvolami hlodavců. Spřádají hedvábné pavučinky a vytvářejí kokony. Pavučinka je často prvním vodítkem majitele domu, že existuje problém. Dospělci jsou schopni prokousat obaly, jako jsou sáčky s potravinami.
Jak se množí, jak škodí?
Samice dokážou klást až 500 vajíček, což může způsobit závažné problémy v domácnosti. Vajíčka samice kladou buď přímo do potravy, nebo poblíž ní. V e sklepích a vlhkých prostorech vajíčka ukládají do plesnivého či rozkládajícího se materiálu nebo do jeho blízkosti. Vrtavec průsvitný znečišťuje potraviny svými výkaly. Napadené potraviny mohou sloužit jako vstupní brána pro různé druhy plísní a patogenů.
Jak s ním bojovat?
Kontrola vrtavců začíná důkladnou prohlídkou. Je velmi důležité najít zdroj napadení. Odstranění napadeného materiálu může vyřešit okamžitý problém. Řešení problému s plísní a vlhkostí je důležité pro prevenci budoucího zamoření. Uvnitř domů jsou netěsnosti vodovodního potrubí často příčinou vlhkosti a plísní. Vanové sifony jsou často vlhké, proto by měly mít přístupová dvířka pro případnou kontrolu. Větrací otvory pro procházení by měly být otevřené a bez ucpání. Ve sklepních prostorech je někdy nutné použít odvlhčovač. Zdroj vlhkosti a plísně musí být opraven, aby se zabránilo dalšímu zamoření vrtavci. Protože se tento hmyz často vyskytuje na tmavých místech, je dobré zařídit, aby kontrolu provedl odborník na hubení škůdců a našel materiál, který larvy žerou a který je místem kladení vajíček.
Naši odborníci dokážou problémová místa odhalit a následně zlikvidovat celou populaci tohoto škůdce .