Potkan 

Život a zvyky potkanů

Potkani žijí většinou ve skupinách, kde má každá své vlastní území. Aby si toto území udrželi, značkují ho svou močí, stejně jako psi nebo kuny. Pokud se do jejich oblasti připlete nepovolaný potkan, ostatní členové jsou k němu velmi agresivní. V každé skupině je dominantní samec, který ovládá nejlepší část teritoria a může se pářit s více samicemi. Mladší a slabší členové skupiny se často musí vydávat z hnízda a hledat potravu.

Ve volné přírodě potkani vytvářejí podzemní nory s jedním nebo dvěma vchody, které slouží jako hnízdiště a skladiště. Kolem nory jsou vytyčené trasy, které jsou označeny pachy a poslouží potkanům jako cestičky za potravou a zároveň jako úniková cesta.

Potkani se často uchylují do kanalizačních stok, protože jim poskytují úkryt a dostatek jídla. Stoky jim umožňují pohodlně se pohybovat po městě a prozkoumávat okolí.

Potkani jsou aktivní hlavně v noci, mají ve zvyku shánět potravu hned po setmění a končí před svítáním. Jejich pohyb během dne může znamenat, že v dané oblasti bojují o potravu a zejména mladší jedinci vyráží dřív, aby získali nějakou výhodu a měli možnost ukořistit více potravy.

Když je potravy nedostatek, potkani se brání přemnožení požíráním mladých a slabších jedinců. Potkani jsou schopni se protáhnout skrz jakýkoli otvor, který je dostatečně velký pro jejich hlavu. Když se začnou protahovat, tlak způsobí, že se jejich žebra sklopí směrem dozadu a zmenší se jejich hrudník. Žebra jsou k jejich páteři připojeny klouby. Tak se mohou protáhnout i skrz odpadní potrubí atd. Díky svým drápům se dokáží vyšplhat i uvnitř stoupaček.

Potkani se cítí ve vodě velmi dobře, obzvlášť když používají zadní nohy jako pádla a používají

přední nohy k ovládání. Ocas jim pomáhá udržovat rovnováhu. Kromě toho mají ohromnou výdrž pod vodou – bez dechu vydrží až 3 minuty. Jsou schopni i dlouho “šlapat” vodu. Jejich chrup každoročně vyroste o 13 cm. Proto musí neustále řezáky obrušovat. Jsou schopni lehce prokousat  plastová potrubí, dřevěné bedny a dokonce i beton a jiné stavební materiály.