Krysa obecná

Život a zvyky krys

Krysa je noční hlodavec, je velmi plodná, a tak se množí během celého roku, nejvíce v létě. Mírné zimy způsobují jejich ještě větší plodnost. Krysa hledá suché prostředí, jako jsou například chlévy nebo sýpky. Je velice zdatná ve šplhání.

Její mláďata vychovává v teple a útulných dutinách mezi trámy nebo ve zdech. Po 21 dnech gravidity samice vrhne až 10 mláďat, která jsou slepá, holá a neslyšící. Ve hnízdě sestaveném z hadrů, slámy nebo papíru se k sobě vzájemně tisknou, aby si udržela tělesnou teplotu. Za dva týdny otevřou oči, začnou slyšet a na těle jim vyrůstá srst.

Již kolem 3 měsíců věku  se začnou intenzivně rozmnožovat.

Krysa má ráda obiloviny a obilné výrobky, ale ve slunných oblastech se živí i kokosovým ořechy nebo cukrovou třtinou. To přináší obrovské škody v obilních zásobách, protože si krysy vyšlapávají chodníčky a cestičky, které jsou dobře viditelné jako černé pruhy páchnoucí močí. Takže krysy nejenže obilí konzumují, ale také ho znečišťují trusem a močí, které je nevhodné pro lidskou spotřebu. Krysy se také živí ovocem.

Krysa hledá suché prostředí, jako jsou například chlévy nebo sýpky. Je velice zdatná ve šplhání. Její mláďata vychovává v teple a útulných dutinách mezi trámy nebo ve zdech. V dřívějších dobách, byla krysa velmi hojná v lidských sídlech. Avšak s novým stylem uskladňování potravin v klimatizovaných halách a také díky používání pesticidů, byla u nás téměř vyhubena. 

Krysy jsou primárně býložravé, ale v případě, že je ve městech nedostatek jídla, nepohrdnou třeba uzenými rybami.